khayatan
17 اسفند 1401 - 00:20

طرح ساماندهی محیطی «قلعه‌ خندان» تدوین شد

گرگان- مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان از تدوین طرح مطالعاتی و نظارت پروژه ساماندهی محیطی تپه تاریخی قلعه‌خندان در شهر تاریخی استرآباد (گرگان) خبرداد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد ساوری شامگاه سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهارکرد: تپه تاریخی قلعه‌ خندان، یکی از قلعه‌های باستانی سرزمین گرگان است که در ضلع غربی شهر تاریخی استرآباد قدیم و گرگان فعلی واقع‌شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی گلستان افزود: براساس مطالعات باستان‌شناسی انجام‌شده این قلعه دارای آثاری از دوره ساسانی تا عصر ایلخانان مغول را در برمی‌گیرد.

وی بیان کرد: متأسفانه به علت شرایط اقلیمی و مداخلات انسانی، بخش اعظم بقایای قلعه تخریب و در زیر خاک مدفون است و نیازمند اجرای مطالعات میان‌رشته‌ای و کاوش به‌منظور آشکار ساختن بقایای معماری و ساماندهی، مرمت و احیا برای بازدید گردشگران است.

ساوری گفت: به منظور جلوگیری از تهدید و تخریب عرصه و حریم این اثر مهم براثر توسعه شهری، در سال ۱۳۷۸ نقشه عرصه، حریم و ضوابط استحفاظی قلعه‌خندان تهیه و تدوین و در کمیته حرایم میراث‌فرهنگی کشور مصوب و ابلاغ شده اما متأسفانه در این دو دهه اقدام عملیاتی شاخص در راستای ساماندهی آن اجرایی نشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی گلستان یادآور شد: در مدت ۶ ماهه گذشته سعی شد تا ضمن رعایت قوانین و ضوابطی که در حوزه حفظ، احیا و نگهداری از ابنیه‌ تاریخی وجود دارد اما با نگاه جدید که خدشه‌ای به قوانین وارد نیاید و هم‌وطنان هم از خدمات گردشگری در اثر تاریخی قلعه‌خندان بهره‌مند شوند، طرح مطالعاتی ساماندهی این اثر تاریخی پیگیری و تدوین شود.

وی گفت: طرح مطالعاتی و نظارت پروژه ساماندهی محیطی تپه تاریخی قلعه‌خندان بااعتبار پنج میلیارد ریالی از محل اعتبارات استانی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بر اساس ضوابط میراث‌فرهنگی و دستورالعمل‌های ابلاغی این اثر و در راستای ارائه خدمات گردشگری تدوین و در شورای فنی میراث‌فرهنگی استان بررسی و تائید شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان اضافه کرد: طراحی فضای سبز، مسیر دسترسی بازدید از سطح قلعه تاریخی، امکانات خدماتی و رفاهی موردنیاز گردشگران، المان و مبلمان شهری و المان مشاهیر در پیرامون تپه تاریخی، بازارچه‌های صنایع‌دستی، مراکز پذیرایی، نورپردازی، سکوهای اجرای نمایش‌های محلی و غیره از جمله مواردی است که در این طرح پیش‌بینی شد.

وی بیان کرد: اجرای این طرح ساماندهی توسط شهرداری گرگان و با اعتبارات مدیریت شهری خواهد بود و نظارت بر اجرای پروژه توسط اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی انجام خواهد شد.

گفتنی است تپه تاریخی قلعه‌خندان در ۲۰ بهمن‌ماه سال ۱۳۶۴ با شماره ۱۷۰۱ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1080315